OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nedlouho po poslední zastávce (13.9. 2001 Praha -Lucerna Music bar) k nám na pozvání Deathvastation production (management Krabathoru a spol. -Pedra) přijela kanadská horda zovoucí se Cryptopsy. Jako headliner odpálili své vystoupení něco málo po půlnoci, samozřejmě, po sic déle trvající, ale nutné zvukovce. Co však nastalo po úvodním brnknutí do strun a blan těžko budu komukoli, kdo nebyl přítomen popisovat. Nádherné. Šílené. Monstrozní. Přesné. Dech beroucí. Vše ničící. Špičkové. Brutální. Nelidské. Fantastické. Geniální a já nevím jaké vystoupení. Těžko nastínit všechnu tu ekvilibristiku, slova to stejně nedovedou řádně vystihnout. Strojově přesný bubeník (s tím, co předváděl spíše pavouk), tvářící se při totálních výplaších, jako by se ještě u toho všeho nudil, nádherná vyhranost a sladěnost basáka s kytaristy. Do toho ohromující growling vokálmajstra, který si v rychlejších pasážích snažil pařením utrhnout hlavu. Zběsilé originální songy mě naživo připomínaly nejrychlejší pasáže Brutal Truth oslazené nejtechničtějšími pasážemi Dream Theater (přirovnání vemte s nadhledem, protože kanadská partička má svůj styl rozpoznatelný po prvních vteřinách). Naprostý orgasmus. Přál jsem si, aby to nikdy neskončilo. Realita je bohužel jiná, a tak po dvou hitových přídavcích se oddali všichni Cryptokocouři nekonečnému obléhání fans a zvěčňování se do hladových fotoalb. Svým kladným přístupem (neodmítli nikoho) navíc ukázali, že nejsou žádné nafoukané hvězdy.
Druhým vrcholem byli španělští doktoři Haemorrhage. Přijeli nám vlastně rozpitvat své další, čerstvě narozené embrio pojmenované "Morgue Sweet Home", vydané u německých kmotrů z Morbid records. Z podzemní kapelky to svým nezaměnitelným grind´n rolem za několik málo let dotáhli mezi elitu. Bohužel opět nastoupili bez svého něžného pohlaví Any (že by měla zase své dny?) Přesto vystoupení netrpělo žádnou vadou. Nezbytný krvavý nátěr na těle Lugubriouse a chirurgické oblečky ostatních s nemocnou muzikou, doplňovaly teatrální šou. Klasické prověřené songy střídaly s novými opusy. Byť jsem čerstvou fošnu ještě neslyšel, není třeba se obávat výrazných změn. V live provedení vyznívaly ještě rychleji a šíleněji (mňam), než předešlá novorozeňátka. Opět jsem musel obdivovat herecký výkon Lugubriousův s klukovským střihem. Během svých vokálních výlevů se stačil podřezat, oběsit, rozpitvat, sníst své vnitřnosti, udusit......ukazoval své nezaměnitelné grimasy, válel se po zemi, šplhal po železných zátarasech ap. Haemorrhage oprášili i song anglické Zdechliny (Carcass), kterým rozpoutali v publiku nevídané peklo. Neustále se řítící podiová kamikadze a extrémní grindová jízda skýtala famozní podívanou. Španělské mušky zářili sálem cca 45 minut. Dělat předkapelu takovému hvězdnému tandemu není lehké. Promotéři se však úkolu zhostili báječně. Dvě německé smečky nebyly pouze do počtu. Profanity mají ukuchtěnu parádní desku "Slaughtering Thoughts" a jejich brutal death metal amerikánského střihu alá Cannibal Corpse se přítomným hodně líbil a rozproudil diváctvo před hlavními hvězdami více než důstojně, byť měl omezen čas na půl hodinku. Přesto od jejich posledního vystoupení, jež jsem měl možnost shlídnout, se výrazně zlepšili. Tento vymakaný německý panzerfaust by měl zasáhnout každého deathmetaláka.
Jako první na zlínská prkna vstoupila trojice Spawn. Přes počáteční potíže se zpěvákovým nástrojem (prasklá struna), byla jejich progresivní rychlá deatmetalová škola velmi inspirativní. Bohužel jejich technicky náročná muzika se hodí spíše k domácímu poslechu. Rozparádit publikum dokázala pouze nesmrtelná verze smrtelných Death "Zombie Ritual". Přesto všechny opět odporoučim na jejich výborné CD "System Full of Victim".
A závěr: Kdo byl, viděl a zažil. Kdo nebyl, nechť se do konce života trápí. PS: Velká poklona patří ohleduplným security, díky nimž nedošlo při zběsilém stagedivingu k žádnému konfliktu. A klub "Golem" - pohádka pro všechny hudbychtivé. Takovýto stánek být v každém městě, tak je vyhráno (3 bary, výborný zvuk + nádherné prostředí).
Jako vždy - fotografie pouze dokumentační.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.